Jan 2020--- The 158th Black Belt Promotion Test"


  • 1st Degree Black Belts: Aditi Kallu, John Robison, Kenji Song, Jessica Moon, Ethan Choe (5)
  • Taekwondo 2nd + Gumdo 1st:
  • Taekwondo 3rd + Gumdo 2nd: Noah Yang, Hannah Yang (2)
  • Taekwondo 4th : Bong Woo Kim (1)
BLACK BELT CLUB
Sam Choi

- Taekwondo 4th
- Gumdo 4th
- Certified Referee
-UT Austin (2018)
Alex Um

- Taekwondo 5th
- Gumdo 5th
- Certified Coach
- Certified Referee
- Former Instructor
-
USAF Academy (2020)
Jay Jeon

- Taekwondo 3rd
- Gumdo 4th
- Former Instructor
- USAT Certified Referee
- Austin Univ. (2017)
Black Belt 3rd Degree
Nathan Hartojo

- Taekwondo 4th
- Gumdo 4th
- Certified Referee
Jessica Um

- Taekwondo 4th
- Gumdo 4th
- Certified Referee
- Former Instructor
-
USAF Academy (2018)
Black Belt 2nd Degree
Black Belt 1st Degree
Alexander
Gastanadui

- Gumdo 4th
- Taekwondo 3rd
- Former Instructor
Da Hyun
Jeong
- Taekwondo 4th
- Gumdo 3rd
- Certified Referee
Steve Yi
-Taekwondo 4th (2017)
-Gumdo 4th (2017)
-Certified Referee
-Baylor Univ. (2020)
Minsoo Shin

- Taekwondo 4th
- Gumdo 2nd
- Certified Referee
Jose Cordero

- Taekwondo 4th
- Gumdo 4th
- Certified Referee
- Instructor
Sergio Cordero

- Taekwondo 4th
- Gumdo 4th
- Certified Coach
- Instructor
Jiyoon Joo

- Taekwondo 4th
- Gumdo 2nd
- AAU Junior Olympic
Grand Champion (2016)
- Certified Referee
- World TKD President Cup -
Sparring 3rd Place (2018)
Arjun Parthiban
TKD 1(4.29.2015)
TKD2+GD1(2.28.17)
Sanjay
Vimalanath
TKD 1(6.25.15)
TKD2+GD1(2.28.17)
Moogon Choo

-Taekwondo 4th (2018)
- Gumdo 3rd
-2016 AAU Junior Olympic
Form Grand Champion
Allen George
TKD3+GD2
(1.27.16)
Black Belt 4th Degree and Up
Matthew Morais
TKD 1(7.31.16)
TKD2+GD1(1.24.18)
Yujun Chow

- Taekwondo 4th
- Gumdo 4th
- USAT Certified Referee
- Former Instructor
-
USAF Academy (2021)
Wafa Jailani
TKD 1(6.30.15)
TKD2+GD1(09.20.18)
JD Halloin
TKD 1(12.30.16)
TKD2+GD1(9.20.18)
Emma Yoon
TKD 1(1.26.17)
TKD2+GD1(12.22.18)
Emily Yoon
TKD 1(1.26.17)
TKD2+GD1(12.22.18)
Alex Cordero

- Taekwondo 4th
- Gumdo 4th
- Head Instructor
- Certified Coach
Sakina Rajani
TKD 1(2.23.17)
TKD2+GD1(2.25.19)
Mariam Rajani
TKD 1(2.23.17)
TKD2+GD1(2.25.19)
Ashank N.
TKD 1(3.29.17)
TKD2+GD1(2.22.19)
Elijah Kim
TKD 1(4.25.2017)
TKD2+GD1(9.20.18)
Esther Yun
TKD 1(5.25.17)
TKD2+GD1(9.22.18)
Nikhil Gutti
TKD 1(6.23.2017)
TKD2+GD1
Scott Cho
TKD 1
TKD2+GD1(12.22.18)
Andy Cho
TKD 1
TKD2+GD1(12.22.18)
Hyunyul Kim
TKD1(9.22.17)
TKD2+GD1(01.26.19)
Krish Patel
TKD1(10.23.17)
TKD2+GD1(2.22.19)
Tyler Halloin
TKD1
12.30.17
AJ Gray
TKD 1(10.31.2015)
TKD2+GD1(2.28.17)
Somin Joo
TKD 1
3.24.18
David Ahn
TKD 1(11.30.2016)
TKD2+GD1(4.19.18)
Landon Kang
TKD 1(10.26.16)
TKD2+GD1(5.19.18)
Rachel Kim
TKD1(2.24.18)
TKD2+GD1(08.2019)
David Halloin
TKD1
6.16.18
Aujin Han
TKD 1(12.22.16)
TKD2+GD1(7.24.18)
Andrew Kim
TKD 1(11.21.2016)
TKD2+GD1(7.21.18)
Alex Delatorre
TKD 1(2.23.17)
TKD2+GD1(7.24.18)
Susanna Park
TKD1
7.24.18
Grace Kim

-Taekwondo 4th (2018)
- Gumdo 1st
Karen Kim

-Taekwondo 4th (2018)
- Gumdo 1st
Joshua Kim
TKD 2
Daejin Chang

-Taekwondo 4th
-2019 State Demo Team Gold
Anushka N.
TKD 1(03.29.2016)
TKD2+GD1(8.23.18)
Chumi Kim
TKD 1(3.30.17)
TKD2+GD1(11.17.18)
Ethan Chen
TKD 1(6.23.2017)
TKD2+GD1(10.25.18)
Lena Kang
TKD1(12.21.17)
TKD2+GD1(12.25.18)
Joshua Bae
TKD1
10.25.18
John Lee
TKD1
1.24.18
Noah Lee
TKD1
2.25.2019
Yoonjong Choi
TKD1
2.22.2019
Sarah Han
TKD1
2.22.2019
Jason Jung
TKD1
3.22.2019
Shawn Kim
TKD1
3.23.2019
Richard Ahn

- Taekwondo 4th
- Gumdo 4th
- Certified Referee
-
Jordan Choi

- Taekwondo 4th
- Gumdo 3rd
Jerry Smithwick
TKD1(11.18.17)
TKD2+GD1(05.2019)
Esmeralda S.
TKD1(11.18.17)
TKD2+GD1(05.2019)
James Jung
TKD1
Niah Chin
TKD1
Jason Ko
TKD1
7.16.2019
Minah Kim
TKD1
7.23.2019
Eunnah Kim
TKD1
7.23.2019
Cassandra
Cordero

-Taekwondo 4th
- Gumdo 3rd
- Sparring State Gold Medalist
Michael Zamot
TKD1
11.14.2019
Joshua Kim
TKD2
Wonyoung Kim
TKD2
Jatden Ham
TKD1
8.14.2019
Ella DeLitta
TKD1
8.24.2019
Shreya Sijo
TKD1
9.17.2019
Sara Smithwick
TKD1
8.24.2019
Kayla Ngo
TKD1
Asmi Sakroo
TKD1
Jesse Chang
TKD1
10.17.2019
Sarah Y Kim
TKD1
10.29.2019
Joshua Ko
TKD1
10.8.2019
Rachelle Bae
TKD1(1.24.18)
TKD2+GD1(11.23.19)
John Ucol
TKD2
Deepthi Challa
TKD1
02.22.2018
Aryan Sinha
TKD1
12.17.2019
Zainab Rajani
TKD1
12.21.2019
Srabati N.
TKD1
12.17.2019
Bong Woo
Kim

-Taekwondo 4th
Brandon Kim
TKD1
2.22.2019
Ethan Choe
TKD1
0
1.02.2020
Jayden Pan
TKD1
Abigail Capron
TKD1
Aditi Kallu
TKD1
01.30.2020
John Robison
TKD1
01.25.2020
Kenji Song
TKD1
01.09.2020
Jessica Moon
TKD1
01.07.2020